Biznes · 21 marca 2022

Firma budowlana – funkcjonowanie

Firma budowlana Łódź buduje dom pod klucz za ustaloną cenę na zakupionej już działce. Jest to zazwyczaj dom prefabrykowany lub masywny. Planowanie budowlane nie należy do obowiązków wykonawcy – zajmuje się tym architekt. Rozróżnia się wykonawców ogólnych i wykonawców specjalistycznych. Podczas gdy generalny wykonawca oferuje całość usług budowlanych z jednego źródła i jest odpowiedzialny za cały etap budowy, wykonawca specjalistyczny zajmuje się tylko tą branżą, w której się specjalizuje.

Firma budowlana Łódź – budowa domu pod klucz

Jako właściciel budynku nie jesteś tak naprawdę niezaangażowany w budowę pod klucz, ponieważ musisz pozostawać w stałym kontakcie z firmą budowlaną. Choćby po to, by sprawdzić, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Oczywiście jesteś zaangażowany w planowanie, a często także w formalności związane ze zgłoszeniem budowy. Ponadto w trakcie procesu pobierania próbek konstruktorzy muszą podjąć wiele decyzji: od drzwi, poprzez wzór płytek, kolor fugi, aż po armaturę w łazience czy klamki okienne. Zajmuje to dużo czasu i wymaga pewnej uwagi. Dla kogo polecana jest budowa pod klucz? Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w rzemiośle, lepiej zostawić budowę domu profesjonalistom. Jeśli zgodzisz się wykonać wiele prac samodzielnie, nie mając żadnego pomysłu, nie tylko będziesz potrzebował bardzo dużo czasu na wybudowanie domu, ale także będziesz się potykał ze wszystkimi usługodawcami, pozwoleniami i decyzjami. W razie wątpliwości rezultat nie będzie zadowalający, dom po latach nadal nie będzie otynkowany, a ogród nie będzie urządzony. Zatrudniając firmę budowlaną, należy z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jakie dokładnie usługi będą świadczone. Renomowani dostawcy ujawnią przed podpisaniem umowy, jakie zadania trzeba będzie jeszcze wykonać i z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć. Ponadto należy uzgodnić stałą cenę na okres co najmniej 12 miesięcy – w ten sposób nabywca ma prawo do uzgodnionej ceny przez szczególnie długi czas. Należy również sprawdzić klauzule zawarte w umowie, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów z gwarancją, realizacją lub jakością. Firma budowlana z Łodzi  to ekspert w swojej dziedzinie, któremu warto zaufać.

Firma budowlana – sprawdzony zespół

Budowa domu może być zorganizowana na różne sposoby – w zależności od partnera budowlanego. Znając różne podejścia, można poszukać odpowiedniego partnera. Generalny wykonawca – zwany również deweloperem lub generalnym wykonawcą – wyszukuje grunty i realizuje na nich odpowiednie projekty budowlane. Po zakończeniu budowy budynki są sprzedawane zainteresowanym stronom. Jeżeli generalny wykonawca wykonuje wszystkie prace wyłącznie przy pomocy własnych pracowników, jest on nazywany również jedynym wykonawcą. Generalni wykonawcy często budują budynki mieszkalne, a następnie sprzedają poszczególne mieszkania. Niektórzy jednak budują całe osiedla mieszkaniowe, a następnie sprzedają domy. Architekci lub wykonawcy budowlani, tacy jak producenci domów prefabrykowanych, często pełnią rolę generalnych wykonawców. Główną kompetencją architekta jest planowanie budynku. Architekci są często zatrudniani do pełnienia tej funkcji przez generalnych wykonawców. Oczywiście istnieją również niezależne biura architektoniczne, którym klient może zlecić budowę domu. W tym przypadku architekt, jako generalny wykonawca, ma wszystkie sznurki w swoich rękach, ale przydziela wszystkie zadania podwykonawcom, których koordynuje i kontroluje. Możliwa jest również współpraca między architektem a kierownikiem budowy: w tym przypadku architekt przejmuje część planistyczną, a kierownik budowy część kontrolną i koordynacyjną na placu budowy.